Aktuality: (18. 11. 2014)

* Víkendový seminár

sa uskutoční v dňoch

13. - 14. 12. 2014

v Prešove.






Spolupracujeme s:



Ng Mui a Miu Shun

Legendy hovoria, že vznik Wing Chun Kung Fu sa datuje do doby pred 300 rokmi a viaže sa k budhistickej mníške Lui Sei Leung, budhistickým menom Ng Mui. Bola to uprchlíčka zo zničeného Fujianského Shaolinského kláštora(niekedy označovaného ako „Južný Shaolin“). Ukrytá v kláštore „Bieleho žeriava“ v Emeiských horách v Sichuane mal pozorovať boj medzi dvomi zvieratami — rôzne sa uvádza medzi hadom a žeriavom, či líškou alebo opicou. Inšpirovaná týmto bojom mala pozmeniť svoju techniku kung fu... Po odchode zo Sichhuanu do Guangxi provincie, učila svoje umenie mnícha Miu Shun, ktorý práve ako majster kung fu skombinoval techniku „Bieleho žeriava“ Ng Mui so svojím kung fu do nepomenovaného štýlu. Miu Shun následne prijal za svojho žiaka Fujianského Shaolinského kláštora Yim Yee. Bol to člen rebelskej sekty a na úteku pred mandžuami odišiel do provincie Guangxi aj s dcérou a otvoril si obchod s Tofu.

Yim Yee a Yim Wing Chun

Legendy hovoria, že vznik Wing Chun Kung Fu sa datuje do doby pred 300 rokmi a viaže sa k budhistickej mníške Lui Sei Leung, budhistickým menom Ng Mui. Bola to uprchlíčka zo zničeného Fujianského Shaolinského kláštora(niekedy označovaného ako „Južný Shaolin“). Ukrytá v kláštore „Bieleho žeriava“ v Emeiských horách v Sichuane mal pozorovať boj medzi dvomi zvieratami — rôzne sa uvádza medzi hadom a žeriavom, či líškou alebo opicou. Inšpirovaná týmto bojom mala pozmeniť svoju techniku kung fu... Po odchode zo Sichhuanu do Guangxi provincie, učila svoje umenie mnícha Miu Shun, ktorý práve ako majster kung fu skombinoval techniku „Bieleho žeriava“ Ng Mui so svojím kung fu do nepomenovaného štýlu. Miu Shun následne prijal za svojho žiaka Fujianského Shaolinského kláštora Yim Yee. Bol to člen rebelskej sekty a na úteku pred mandžuami odišiel do provincie Guangxi aj s dcérou a otvoril si obchod s Tofu.

Leung Bok Lao

Leung Bok Lao sa veľmi priatelil s protagonistami „Divadelnej spoločnosti z Červených Džuniek“, ktorí sa pohybovali medzi mestami Fatshan-Zhaoqing-Guangzhou a veľmi obdivoval ich pohybové schopnosti a kung fu. Pri pozorovaní jedného z ich tréningu šokovane zistil, že jeden z cvičebných štýlov je skoro zhodne pomenovaný ako jeho „Weng Chun kung fu“ a bol to štýl majstra Chi Shim z Fujianského Shaolinského kláštora a bol označovaný podľa miesta cvičenia v kláštore. Leung Bok Lao obdivoval hlavne ich „6 a ˝ techniky s dlhou tyčou“, ktoré boli đpecialitou majstra Chi Shim a preto sa ho výmenou za svoje „Wing Chun“ kung fu naučil. Herci z džuniek teda ovládali, tak techniky majstra Chi Shim, ako aj kung fu mníšky Ng Mui. Medzi nimi boli taktiež Law Man Kung, Wong Wah Bo, Leung Yee Tai a Dai Fa Min Kam.

Law Man Kung, Wong Wah Bo, Leung Yee Tai a Dai Fa Min Kam

Wong Wah Bo bol silný a statný atlét a skvele ovládal „6 a ˝ techniky dlhej tyče“. Neskôr, keď odišiel od divadelnej spoločnosti, pomáhal Leung Yee Taiovi vo Fatshane učiť slavného Leung Jana a sám prijal žiaka Fok Bo Chuen, ktorý sa neskôr zdokonalil a vedomosti prehĺbil u Law Man Kunga a Dai Fa Min Kama. Ten ďalej v meste Guangzhou naučil svoje kung fu Fung Siu Chinga. To boli neskoré roky 1800...

Fok Bo Chuen, Fung Siu Ching a Leung Jan

Fok Bo Chuen bol známi prezývkou „Sheung Dao Fok“-„Fok Dvojitý nôž“ pre svoju neobyčajnú zručnosť s dvomi Wing Chun nožmi. Na konci dynastie Qing pracoval ako cisársky strážnik vo Fatshane. V ranných rokoch 1900 ho najal zámožný obchodník Yuen Chong Ming, aby naučil kung fu jeho dvoch synov Yuen Chai Wan a Yuen Kay San. Jeho štýlu sa dodnes v Číne hovorí „She Ying Wing Chun“-„Hadí štýl Wing Chun“. Yuen Chai Wan neskôr odchádza do Vietnamu, kde pod vietnamským menom Nguyen Te Cong zakladá vietnamsku školu Wing Chun Kung Fu. Fung Siu Ching bol cisársky policajný dôstojník a jeden čas i osobnou ochrankou Sichuanského guvernéra. Na sklonku svojho života sa prisťahoval do domu rodiny Yuen a po nejakom čase začal učiť svoje kung fu synov majiteľa, bratov Yuen Kay Shan a Yuen Chai Wan. Z ďalších žiakov menujem Ngao Si. Ich učiteľom a hosťom v dome zostal až do svojej smrti, kedy mu jeho žiaci vystrojili dôstojný pohreb. Leung Jan vyučoval vo Fatshane vo svojej lekárni a behom svojej kariéry sa stal veľmi slávnym a uznávaným majstrom svojho oboru, čím si vyslúžil prezývku „Wing Chun Kuen Wong“(kráľ boja Wing Chun Kung Fu). Majster Leung Jan sa neskôr po odchode na odpočinok vo svojich asi 70-tich rokoch vrátil do svojej rodnej dediny Gu Lao, kde niekoľko miestnych nadšencom vo svojich učil upravenú formu svojho kung fu, dnes nazývanú „Pin San Wing Chun“(približný preklad:“zo strany používaný Wing Chun“). Tento zjednodušený štýl obsahuje u väčšiny jeho propagátorov iba „36 technik“, Chi Sao, San Dim Bun Kwan(3 a ˝ techniky dlhej tyče) a Yee Jee Yam Yeung Dit Ming Dao(dva noţe). Medzi ţiakmi majstra Leung Jan spomeňme Chan Wah Suna, prezývaného “Menič peňazí“, podľa spôsobu jeho obživy a Lai Yinga.

Novodobá história Línia Yuen Kay Shan ---------> Wong Jing Yuen KayShan

Narodený v roku 1889 bol známy ako „Yuen piaty“, podľa svojho poradia narodenia v rodine. Už ako mladý chlapec sa spoločne s bratom veľmi živo zaujímal o bojové umenia. Zámožný otec si mohol dovoliť najať skvelého učiteľa Fok Bo Chuen, u ktkorého potom Yuen Kay Shan cvičil veľa rokov a získal vedomosti v cvičení foriem na drevenom panákovi, s dlhou tyčou, s dvomi nožmi, vrhacími šípkami a v požití devastujúcej sily „železné piesočné dlane“. Po veľa rokoch sa mu naskytla nenahraditeľná možnosť zdokonaliť svoje kung fu v osobe sedemdesiatročného majstra Fung Siu Ching. Ten najprv nechcel o nejakom cvičení ani počuť, no neskôr ho však Yuen Kay Shan presvedčil a mohol si tak svoje vedomosti rozšíriť o pokročilé požitie kung fu v boji na blízku vzdialenosť a obohatiť svoju predchádzajúcu techniku. Yuen Kay Shan za svojho života musel mnohokrát dokazovať svoje bojové schopnosti, bez toho že by však potýčky vyhľadával. Vo Fatshane je známy príbeh, kedy Yuen Kay Shan bojoval za svojho priateľa Yip Mana. Spoločne trávili mnoho času v ópiových baroch a akýsi bojovník si došiel pre Yip Mana do jedného takéhoto ópiového baru aby ho vyzvall na súboj. Ten tam ale práve nebol a v domnienke, že vyzýva Yip Mana, vyzval Yuen Kay Shana a vyslúžil si horkú porážku priamo na mieste. Yuen Kay Shan je dnes legendou, o ktorej sa píšu knihy a rozprávajú neuveriteľné historky o jeho zručnosti v boji s Wing Chun nožmi, vrhacími šípkami, dlhou tyčou apod. Ešte za jeho života mali byť knižne vydané jeho pamäti, ktorých vydanie on sám zakázal. Zomrel v zime 1956. Yuen Kay Shan mal veľa nasledovníkov, avšak málo skutočných žiakov. Medzi nich môžeme počítať aj majstrov Wong Jing a Sun Nung.

Línia Leung Jan -------------> Wong Jing Lai Ying

Tento žiak Leung Jana zatiaľ zostáva vcelku neznámou osobnosťou. Nie je jasné, či bol jeho žiakom v jeho Fatshanskom období pôsobenia alebo až neskôr v Gu Lao. Doposiaľ jedinou informáciou je svedectvo vnuka majstra Yuen Kay Shana, pána Yuen Jo Tonga z Guangzhou v Číne o tom, že jedným z jeho žiakov bol majster Wong Jing. Snáď sa na niektorých ďalších cestách do čína dozvieme od členov rodiny „Wong Jing Wing Chun“ o niečo viac...

Línia Chan WahShun -------------> Wong Jing Chan Wah Shun

Leung Jan vraj pôvodne vôbec nechcel tohto svojho neskoršieho žiaka ničomu učiť a až na prihováranie sa ďalších študentov sa rozhodol inak. Je notoricky známa historka, kedy mladý Chan Wah Shun pozoroval výuku majstra Leung Jana dierou v plote a potajomky zbieral vedomosti od jeho žiakov. Chan Wah Shun sa údajne účastnil mnohých súbojov a podľa neskorších výpovedí si fu Yip Mana bol veľmi zručný bojovník... Podľa informácií majstra Yip Mana z rozhovoru s Mok Pui On v Hong Kongskom časopise „New martial heroes“ mal Chan Wah Shun za celý svoj život iba 16 žiakov. Jeden z nich bol vlastný syn Chan Yiu Min.

Chan Yiu Min

Syn majstra Chan Wah Shuna bol vraj pomerne problémový mladík, dnes by sme ho označili za „gamblera“. Dokonca aj raz ukradol otcovi vzácne knihy, aby za peniaze z ich predaja mohol zaplatiť dlhy z hier. V kung fu bol ale určite zručný, o čom vypovedá i jeho titul „Kráľ dlhej tyče siedmich provincií“, ktorý získal na turnaji, kde s prehľadom zvíťazil nad všetkými svojimi súpermi. Hovorí sa, že nad dverami svojej školy mu visela obrovská tyč s vyrytým nápisom tohto titulu. Jeho žena Lai Miu Hin sa spoločne s ním od majstra Chan Wah Shuna naučila naviac tradičné čínske „rovnanie kostí“, spôsob liečenia zranení. Hovorilo sa o nej, že bola v kung fu veľmi zručná a majster Chan Wah Shun ju naučil vlastne viac, než svojho syna. Zomrela vo svojich požehnaných 89 rokoch. Zo žiakov Chan Yiu Mina tu spomeňme Jiu Chao.

Jiu Chao

Rovnako ako jeho učiteľ uprednostňoval označenie štýlu „Weng Chun“, čo je významovo v preklade mierne od „Wing Chun“ odlišné. Jiu Chao bol pôvodne prektikant Hung Ga Kung Fu a medzi žiakmi Chan Yiu Mina vraj patril medzi tých lepších. O d svojho majstra sa naučil ako bojové umenie, tak i umenie „rovnania kostí“, liečenia zranení. Povolaním bol tajný policajt a jeden z jeho kolegov bol neskôr veľmi slávny učiteľ kung fu, majster Yip Man. Nie je teda vylúčené, že prebiehali výmeny názorov i technik. Štýl tohto učiteľa vraj obsahuje okolo 12 foriem. Jeden z mnohých žiakov majstra Jiu Chao bol i Wong Ching.

Línia Ngao Si -------------------> Sum Nung Ngao Si

Učil sa od majstra Fung Siu Ching v období, kedy býval v dome rodiny Yuen vo Fatshane a medzi jeho žiakov vraj patril i Wai Yuk Sang.

Wai Yuk Sang

Podľa niektorých informácií sa Wai Yuk Sang neučil Wing Chun Kuen u Ngao Si, ale u svojho staršieho brata. Bohužiaľ už najskôr nikdy nezistíme ako to bolo v skutočnosti. Wai Yuk Sang bol lekár v „Národnej armáde“ a v svojich neskorých rokoch života sa uchýlil do ústrania. Stal sa z neho taoistický kňaz a vyučoval „Hei Gung“(dychové cvičenia). Práve od majstra Wai Yuk Sang má „Mai Gei Wong Wing Chun“(dychové vnútorné cvičenia)“Sun Hei Gwai Yuen Gong“, ktroého korene siahajú do Emeiských hôr provincie Sichuan, práve tam, kde v kláštore „Bieleho žeriava“ bývala svojho času pramatka Wing Chun Kuen, Ng Mui. Wai Yuk Sang vyučoval bojové umenie, liečenie a dychové cvičenia. Jedným žiakom tohto majstra bol Cheung Bo.

Cheung Bo

Pôvodne bojovník štýlu Hung Ga sa vraj pri jednej zo svojich šarvátok dožil trpkej porážky. Bol porazený majstrom Wai Yuk Sang, ktorý použil štýl Wing Chun. Neskôr požiadal majstra o prijatie do učenia, aby sa naučil štýl, ktorým bol porazený. Cheung Bo bol vraj veľmi statný a silný muž, ktorý bol obávaným bojovníkom. Nebál sa ani súboja s niekoľkými protivníkmi naraz. Svoje umenie naučil dvoch zo svojich synov, ktorých pražiaci, predovšetkým si fu Mak Yiu Ming sú dnes vo Fatshane dobre známi. Časť techník svojho štýlu naučil i mladého Sum Nanga.

Sum Nang

Dodnes v Kantone učiaci majster sa narodil v Južnej Amerike, ale ako päťročný so svojimi čínskymi rodičmi vrátil do Číny. V roku 1938 sa začal venovať Wing Chun Kung Fu pod vedením majstra Cheung Bo, od ktorého sa naučil „San Sik“ Wing Chun, tzn. základnú sebaobranu prostredníctvom aplikácií vybraných zo všetkých foriem. Neskôr ho Cheung Bo previedol k svojmu majstrovi Wai Yuk Sang, ktorý Sum Nunga naučil vnútorné dychové cvičenia a liečenie zranení. V roku 1941 bol svojim majstrom predstavený veľmajstrovi Yuen Kay Shan a od tej doby sa učil u neho. V roku 1999 oficiálne zmenil prehlásenie označenie svojho štýlu z „Yuen Kay Shan“ na „Sum Nang Wing Chun“. V Kantone a okolí je možno naraziť na mnoho jeho nasledovníkov. Určitú dobu sa u neho v škole zdokonaľoval aj majster Wong Wu Fong(Mai Gei Wong) a mnohé z jeho technik zahrnul do svojho štýlu.

Wong Jing ------>"Mai Gei Wong Wing Chun" Wong Jing

Pôvodne študoval „Bak Hok Kung fu“-„Štýl bieleho žieriava“ a hovorí sa(podľa informácií Leug Tnga a Yuen Jo Tonga), že jeho štýl ovplyvnený tromi veľkými osobnosťami Wing Chun Kung Fu:“Leung Jan Wing Chun“ u majstra Lai Ying, „Chan Wah Shhun Wing Chun“ u najstra Jiu Chao a „Yuen Kay Shan Wing Chun“ priamo u majstra Yuen Kay Shan, ktorý bol i jeho dobrým priateľom. Zkúsenosti s viac štýlmi Wing Chun mu pomohli porozumieť do hĺbky štýlu ako takého, nie len osobným interpeláciám jednotlivých majstrov. Wong Jing pred svojou smrťou v rku 1972 posielal často svojich žiakov „na skusy“ so škôl iných majstrov, svojich Wing Chun kolegov. Jedným z jeho významných žiakov je majster Wong Wu Fong.

"Mai Gei Wong" - Wong WuFong

Veľmajster Wong Wu Fong, neskôr pre svoje bojové schopnosti nazývaný „Mai Gei Wong“-„mláťačka na ryžu Wong“ sa o bojovom umení zaujímal od detstva, bol skúsený vo veľa štýloch a veeľký nadšenec telesnej kultúry. Námatkovo s zmienim, že cvičil “Severný Shaolin“, „Tai Ji“, „Pa Kua“, „Xing Yi“, „Tai Hoi“, „Mok Ga“, západný box, zápasenie a venoval sa i vzpieraniu. U majstra Wong Jing sa začal učiť, keď ho ako jediný z majstrov, z ktorými sa stretol, dokázal v priateľskom súboji poraziť. Ten ho taktiež poslal cvičiť na niekoľko mesiacov do školy iného žiaka Yuen Kay Shan, majstra Sum Nung, aby získal náhľad na Wing Chun i z iného smeru. Odtiaľ pochádzajú niektoré cviky „San Sik“ a ďalšie techniky , ktoré majster Wong Wu Fong zahrnul do svojho štýlu „Mai Ge Wong Wing Chun“. V šesťdesiatich a sedemdesiatich rokoch bola línia „Mai Gei Wong Wing Chun“ najsilnejšou školou tohto štýlu v okolí miest Fatshan a Guangzhou. Veľmajster Wong Wu Fong bol bol uznávaným majstrom boja a veľmi váženou osobnosťou lokálnych spoločenstiev bojových umení. Tradujú sa neuveriteľné historky o jeho bojových schopnostiach, rýchlosti a sile, mnohokrát potvrdené doposiaľ žijúcimi očitými svedkami. Po odchode do dôchodku zakázal používanie mena „Mai Gei Wong“ a tak nie je mimo Čínu jeho štýl natoľko známy. Veľmajster Wong Wu Fong zomrel v roku 1998. Na jeho pohrebe sa zúčastnilo viac ako 300 smútiacich hostí, prevžne žiakov a majstrov mnohých štýlov kung fu, s ktorými sa veľmajster rád priatelil.

Wong Nim Yi

Veľmajster Wong Wu Fong naučil Wing Chun Kung Fu všetky svoje deti. Jedným z nich je majster Wong Nim Yi, ktorý žije a vyučuje v juhočínskom meste Guangzhou. Kung Fu sa venuje od útleho detstva pod dohľadom svojho otca, ale i iných významných majstrov. Ovláda niekoľko štýlov Kung Fu, ale napr. i „Leví tanec“, kaligrafiu apod...Svoju vlastnú školu Kung Fu slávnostne otvoril a nechal úradne registrovať v decembri 1998. Do tej doby vaučoval v škole svojho otca, ktorú po jeho smrti de fakto prevazal. Vyučuje výhardne „Mai Gei Wong Wing Chun“ a niekoľko záujemcov i Tai Ji Quan každý deň skoro ráno a večer v parku „Tian He Sport Center“ a pochopiteľnw i cez deň, keddy je jeho byt neustále plný študentov a rôznych návštev učiteľov Wing Chun z ďalekého okolia i majstrov iných štýlov, ktorý s nim radi diskutujú pri „kung fu“ čaji o všetkých možných aspektoch bojového umenia, ako o čínskych, tak ktorýchkoľvek iných. Majster Wong je veľmi milý, humorom oplývajúci človek, ktorý však vie behom zlomku sekundy vybuchnúť neuveriteľnou silou a rýchlosťou. Jeho vedomosti Wing Chun Kung Fu a bojové schopnosti sú veľmi hlboké. Jeho žiaci sú zložený zo všetkých spoločenských vrstiev a vekových skupin. V posledných rokoch učí svoje umenie aj nečínskych žiakov. Jeho českým žiakom od roku 1999 je Ivan Rzounek so svojimi študentmi z „České Asociace Wing Chun Kung Fu“.

Rozšírenie Wing/Ving Chun/Tsun po Českej republike 1988 — 2001

Prvé kontakty s „Wing Tsun“ Kung Fu v Čechách mal „Judo Club“ v Mariánskych Lázních prostredníctvom Sifu Ch. Gefeke niekedy koncom 80-tých rokov. Bohužiaľ tých pár účastníkov jeho nieveľa improvizovaných seminárov nemalo o tento štých dostatočne hlboký záujem, pretože paralelne cvičili naviac karate, judo, kobudo apod... Nevznikla teda žiadna škola, žiadna silná členská základňa — vtedajších nadšencov by sa nenapočítala ani jedna celá desiatka. Obrat nastal začiatkom rokku 1990, kedy sa vrátil z emigrácie zo zahraničia Ivan Rzounek a po dohovore so svojím Si fu K. R. Kernspechtom, vedúcim „European Wing Tsun Organisation“ a Ch. Gefekem — vtedajším „šéftrénerom pre Česko a Slovensko“ otvoril na jeseň roku 1990 historicky úplne prvú školu „Wing Tsun Kung Fu“ v Čechách a na Slovensku.

Ivan Rzounek

Ivan Rzounek študoval „Wing Tsun Leung Ting systém“, „Latosa Escrima“, „Wing Tsun Kickboxing“ a „WT sebaobranu“ v dobe svojej zahraničnej emigrácie v 80 tých rokoch v Nemecku pod vedením svojho si hing Jurega Pottieze v Karlsruhe a si fu K. R. Kernspechta na zámku Lagenzell u Heidelbergu. Pôvodne dlhoročný priaznivec Karate sa po odchode do zahraničia začal venovať najprv „Chen a Yang Tai Ji Quan“ u Pekingského majstra Lu Jian Guo, potom Bruce Leeho Jun Fan/Jeet Kune Do a filipínskemu „Kali-Escrima-Arnis“ u Dany Inosanta, Tim Tacketa a Udo Mullera. Po zoznámení sa so svojim neskorším inštruktorom začal navštevovať i jeho školu „Wing Tsun“.

Česko-Slovenská EWTO 1990 — 1993 Linie Yip Man---->Leung Ting

Ihneď po návrate späť do republiky Ivan Rzounek zakladá prvú oficiálnu pobočku EWTO v Česko-Slovensku a pokračuje v štúdiu „WT“ u svojho Sihinga CH. Gefekeho, ktorý je vtedajší „Si fu“ pre českých a slovenských žiakov. Ivan Rzounek vtedy organizuje každý rok niekoľko víkendových seminárov a letné viacdenné sústredenie pod vedením Ch. Gefekeho, pravidelné týždenné výjazdy so Hannoveru, do školy nemeckého Si fu a pravidelne navštevuje s žiakmi každoročne semináre s Leung Tingom Si fu v Nemeckých mestách. Behom krátkej doby je otvorených niekoľko pobočiek školy Ivana Rzounka pod vedením jeho žiakov po celej Českej republike- Bohumil Jedlička s Martinom Lukáčom začínajú vyučovať v Prahe, v Kladne funguje klub pod dohľadom Artura Stempkovského, v Karlových Varoch a okolí učí Jan Novák, v Mariánskych Lázních učí Bohumil Drdla, vo Frýdku Místku organizuje cvičenie Roman Švarc, v Ústí nad Orlicí Roman Hořejší a na žiadosť Pavla Drdly mu Ivan Rzounek povoľuje otvoriť klub v okolí Veľkého Šenova. Po vystúpení v Bratislave na „Budo show“ sa však dlhodobé spory s nemeckým inštruktorom natoľko vyhrotili, že český cvičitelia píšu dopis pre „európskeho šéftrénera“ a Si fu Ivana Rzounka, K. R. Kernspechta s žiadosťou o spoluprácu s novým učiteľom...

Česká asociácia Wing Chun Kung Fu/European Lok Yiu Wing Chunn International Martial Arts Association 1993-1999 Línia Yip Man———>Lok Yiu

Bohužiaľ dlhodobý nezáujem o komunikáciu zo strany EWTO pomohol Ivanovi Rzounkovi k rozhodnutiu opustiť rady EWTO a nájsť si nového učiteľa. Po dlhšej dobe hľadania to bol nemecký učiteľ Wilhelm Blech, európsky reprezentant najstaršieho žijúceho žiaka Veľmajstra Yip Mana a ako povedal K. R. Kernspecht „najvyššiu autoritu Wing Chun Kung Fu“, majstra Lok Yiu. Behom rokov spolupráce s ELYWCIMAA vzniklo mnoho ďalších škôl po republike(Praha-Peter Bruner a Peter Novotný, Kladno-Kamil Komm, Frýdek Místek-Roman Švarc, neskôr aj Peter Kozár v Brne a Ostrave, Kyjov-Pavel Šibal, Ústí nad Orlicí- Roman Hořejší, na Slovensku pôsobí Radovan Tomčík, Kadaň a okolie —Jindřich Tengler, Karlove Vary-Ján Novák — všetci bez výnimky žiaci Ivana Rzounka) a naskytla sa možnosť účastniť sa cvičenia priamo u majstra Lok Yiu v Hong Kongu, čoho pochopiteľne súkromný žiak W. Blecha, Ivan Rzounek využíva a dostáva sa tak po rokoch konečne priamo k prameňu čťínskeho Kung Fu v mieste jeho vziku, čo silne ovplyvňuje jeho názor na európske „kung fu organizácie, asociácie a školy“ a nečínske „Si fu“. ELYWCIMAA sa mu zozačiatku zdá ideálnou školou pre štúdium prvotriedneho „Wing Chun Kung Fu“, bohužioaľ po rokoch členstva sa tvár a charakter Asociácie poznateľne zmenil k obrazu ostatných, jej samotnou zavrhovaných organizácií. Zhruba rok dlhom rozhodovaní a hodnotení situácie Ivan Rzounek a „Česká Asociace WIng Chun Kung Fu“ odchádza z ELYWCIMAA. V roku 1999 odlieta Ivan Rzounek do Číny hľadať čínskeho Majstra.

Česká Asociace Wing Chun Kung Fu/Česká Škola „Mai Gei Wong“ Wing Chun Kung Fu 1999 - ... Línia „Mai Gei Wong“

Po odlete do Číny nachádza v meste Guangzhou Majstra Wong Nim Yi, ktorý od útleho detstva študoval Wing Chun u svojho otca, v okolí „Perlovej rieky“ presláveného bojovníka „Mai gei Wonga“ — veľmajstra Wong Wu Fonga. Je to línia „Yuen Kay Shan/Chan Wah Shun/Leung Jan Wing Chun Kung Fu“, dnes ovšem Majstrriom Wong Nim Yi na počesť svojho otca označovaná „Mai GEi Wong“ Wing CHun Kung FU. Táto škola sa v mnohom líši od všobecne známej línie „Yip Man Hong Kong Wing Chun“ a jeho žiaci každý rok Majstra navštevujú niekoľko mesiacov v roku, aby sa ďalej zdokonaľovali priamo v autentickom prostredí originálnej čínskej školy Kung Fu. V Českej republike je centrálna škola v Prahe pod vedením oficiálneho reprezentanta Majstra Wong Nim Yi v Európe, Ivana Rzounka a pobočky niekoľko ďalších mestách. „Česká Asoociace Wing Chun Kung FU“ nemá žiadne poplatky za členstvo, žiadne skúšky a poplatky za nich, nepredáva žiadne diplomy alebo licencie a všetky aktivity sa teda týkajú „len a len“ cvičenia Wing Chun Kung Fu (dokdatok 10. 2. 2004-okolo roku 2004 sa situácia zmenila. Ivan Rzounek otvoril niekoľko pobočiek svojej školy v zahraničí a postupne vzniká na území Európy silná a veľká škola „Mai Gei Wong“ Wing Chun, ktorá sa bez členenia do žiackych stupňov-teda aj skúšok, licencií apod. Už nezaobíde.)